Gliczarów Górny - odkryj jedną z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu!
Szlaki turystyczne Morskie Oko i Dolina 5 Stawów
Zaledwie 15 km dzieli odwiedzających Gliczarów Górny od Palenicy Białczańśkiej. To miejsce na terenie TPN-u, gdzie rozpoczyna się większość górskich szlaków.
Do Palenicy Białczańskiej można dojechać komunikacją zbiorową i samochodem. Miejsce parkingowe należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Po zakupie biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy obrać zaplanowany kierunek - np. Morskie Oko, Dolina 5 Stawów.
Odległość: 15 - 20 km, zobacz na mapie
Wyciągi i ośrodki narciarskie najbliżej nas
Na Podhalu wyciągów narciarskich znajdziesz całe mnóstwo. My proponujemy te, które położone są w najbliższej okolicy.
Wyciąg "U Steni", to trzy rodzinne trasy narciarskie, które rozpoczynają się w Fiśkowej Dolinie i kończą na Dziadkówce. Kolejnym miejscem wartym polecenia jest stacja narciarska Rusiń-Ski, położona na Wierchu Rusińskim pomiędzy Gliczarowem Górnym, a Bukowiną Tatrzańską. Zimą kursuje darmowy ski-bus pomiędzy Gliczarowem Górnym a wyciągiem. Warto też wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej na wyciąg Olczań-ski. To kompleks 4 wyciągów narciarskich, w skład którego wchodzą 3 wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkowa.
Odległość: 1-5 km, zobacz na mapie
Regionalne karczmy, czyli góralska kuchnia
W Gliczarowie nie brakuje również miejsc dla smakoszy. Tutaj spróbujesz regionalnych potraw, przygotowywanych ze składników z lokalnych gospodarstw.
Kwaśnica z żeberkami, oscypek z żurawiną, moskole, korbacze, placki po zbójnicku i wiele wiele innych znajdziesz w menu okolicznych karczm i restauracji. Jest w czym wybierać! Zatem zapraszamy do skosztowania najlepszej regionalnej kuchni w Polsce!
Odległość: 1-10 km, zobacz na mapie
Kościół w Gliczarowie Górnym
W samym centrum Gliczarowa Górnego znajduje się Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Nie jest zabytkowy i został wybudowany stosunkowo niedawno, bo w 1980 roku, ale wiąże się z nim ciekawa historia
Władze komunistyczne nie wyraziły zgody na jego powstanie, jednak miejscowi górale wraz z inż. Stanisławem Tylką wspólnymi siłami wybudowali kościół. Drewniane wnętrze, ołtarz oraz elementy wyposażenia wykonali również miejscowi cieśle. Charakterystyczną cechą budowli jest czerwony, blaszany dach.
Odległość: 1 km, zobacz na mapie
Przełom Białki i rezerwat Skałka
Krajobrazowy rezerwat przyrody położony na terenie Krempach i Nowej Białej. Obszar objęty ochroną przez program Natura 2000. Znaleziono tutaj najstarszy na świecie bumerang.
Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami: Kramnicą i Obłazową. Miejsce często odwiedzane jest przez fanów wspinaczki, historyków, archeologów, a nawet nowożeńców, przyjeżdżających tu na sesje zdjęciowe w plenerze. Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.
Odległość: 15 km, zobacz na mapie
Litwinka - Czarna Góra - panoramy
Litwinka, inaczej Czarna Góra to wzniesienie znajdujące się po prawej stronie rzeki białki. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany w 2000r.
Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych w Polsce panorama Tatr: Bielskich, Wysokich oraz Zachodnich, jak również Gorców, Pienin i okolicznych miejscowości Podhala i Spisza. Co roku organizowane są tu zawody szybowców. Miejsce to cenią także paralotniarze.
Odległość: 15 km, zobacz na mapie
Wierchowa Droga zwana także Drogą Królewską
Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas z pewnością docenią trasy spacerowe w Białce Tatrzańskiej oraz okolicy. Wierchowa Droga prowadzi do szczytu na Kotelnicy.
Droga ta nosi nazwę „Drogi Królewskiej” gdyż według legendy tą właśnie trasą miał podążać król Jan Kazimierz powracający ze Śląska do kraju ogarniętego „szwedzkim potopem”. Jest to stosunkowo prosta trasa, prowadząca przez polne ścieżki. O drogę zapytaj mieszkańców.
Odległość: 3 km